Zelená pro introverty?

3. září 2017 | 15.48 |

Svět se konečně začíná probírat a v jistém ohledu se obrací k lepšímu. Tento článek patří vám tady na Píše a všem mým kolegům introvertům.

Například oblečení a obuv ve větších velikostech už není takové sci-fi jako dřív. Sama si vzpomínám, jaký to byl pro mě na střední nadlidský výkon, sehnat boty ve velikosti 41. Třeba do tanečních. Ha ha ha. Do tanečních jsem stejně chodila jenom proto, že jsem doufala, že si tam někoho najdu. Ha ha ha.

A dneska? Dneska jsem furt sama, ale botky nejen, že mi jsou, ale dokonce jsou i pěkné. No a pak si připomeňme nedávnou dobrou zprávu o jednom pivovaru, který svým zaměstnancům, kteří si pořídí štěňátko nebo pejska adoptují, dá týdenní placenou dovolenou. BrewDog a pawternity leave – co víc si přát? <3

Ale víte, co se ještě změnilo? A to vás bude hodně zajímat. Něco mi říká, že ten, kdo si doma tiše ťuká do klávesnice a píše články na blog, asi nebude zrovna moc extrovertní. Pojďme se tedy pobavit o introvertech. Nejsou moc vidět, ani slyšet. Co jako dělají, když nikam nechodí, neopíjí se, nehlásí se do všemožných soutěží a vůbec se nesvěřují a nemluví o svém soukromí? Ptá se extrovert. Extrovert si totiž nedokáže představit, že se na světě baví lidé i jinými aktivitami, než těmi, které provozuje on.

A introvert na pracovišti je kapitola sama o sobě. Máte pocit, že musíte být uřvaní, ukecaní, viditelně veselí, soutěživí, energie z vás musí cákat, musíte být průbojní, družní, abyste to někam dotáhli? Kdepak, tohleto už je pasé. Býti introvertem už prý mezi zaměstnavateli není považováno za něco špatného. Aspoň tedy v Americe. Ale k nám to taky časem dojde.

Líbí se mi označení "action people" pro extroverty a "idea people" pro introverty. Nesnášela jsem takový ty srandy na pracovišti, kde jsme se vesele zavřeli do zasedačky a museli jsme chrlit nápady na nějaké téma. Teď, hned a dělej. Chtěli třeba zavést nový způsob práce. Já o tom potřebovala vědět víc. Chtěla jsem to nejdřiv pořádně pochopit, zamyslet se nad tím, vyzkoušet si to, případně se na něco zeptat a teprve až pak jsem byla schopná přijít s nějakým nápadem a vůbec názorem (nejlépe psanou formou :-)).

Ačkoli se introverti nemusí často vyjadřovat nahlas, jsou obvykle velmi schopní a efektivní spisovatelé. Úkoly, které vyžadují písemnou komunikaci - například psaní tiskových zpráv, newsletterů nebo působení v social media týmu nebo v marketingu - to je pro introverty to pravé. Výborně se jim daří při překládání i abstraktních myšlenek a pojmů. Tohle vytesat do kamene!!! Je to můj překlad :-) a celý článek si můžete přečíst zde.

Co si tady na Píše budem povídat, že jo? Že introverti jsou výborní psavci víme už dávno, cha! V tom anglickém článku, říkají introvertům wallflower. Ve slovníku je to jako chejr, neboli ostýchavka plachá (i když pod tímto názvem Google nezobrazí vůbec nic). Krásné pojmenování. Tak se měl jmenovat můj blog J

Moje introvertní já není žádný extrém. Sociální fóbií netrpím. Zatím :-) Mám kamarády. Chodím ven. Nemám problém začlenit se do nového kolektivu. Ale když se sama sebe zeptám, zdali se cítím lépe na zábavě, nebo doma, tak si jednoznačně odpovím, že doma. Extrovert se na veselé trachtaci krásně nabije energií. Introvert se tam akorát tak vybije.

A představte si, že mnoho lidí jen předstírá, že jsou extrovertní. Už jen tou představou jsem děsně vyčerpaná... Rovnoprávnost! Neschovávejme se a nestyďme se za to, jací jsme. Bojujme za stejná práva. Ať zvítězí smysluplná konverzace (kterou představují introverti) nad bezmyšlenkovitým tlacháním (které tak jde extrovertům)! :P

Čerpala jsem z následujících článků a stále více si uvědomuji, že já ta špatná teda nejsem. Byla jsem v mnoha situacích, kde se po mně chtělo, abych se chovala jako extrovert. Ale chyba byla u těch, co mě chtěli změnit a co mě nutili k něčemu, co jde zcela proti mé přirozenosti. Až teď vidím, jak špatní  - v tomto ohledu - byli moji nadřízení. A až teď mi dochází, proč tak ráda chodím v práci na cígo. Protože jedině tam a na záchodě můžu být na chvíli sama :-)

Why Every Workplace Needs Introverts

Hiring Introverts in your Organization

Why Introverts Can Make The Best Leaders

A zde se skrývá jedno moc fajn video (v angličtině), které začíná tím, jak paní jako dítě jela na tábor a těšila se, jak si tam bude číst. Já byla na několika táborech. Na jednom už jsem to nevydržela a musela jsem se ozvat, páč jsem potřebovala, aby mi dovolili nějaký čas věnovat psaní dopisů místo hraní přiblblého volejbalu, kde míč neustále padal do kopřiv. A když jsem byla v Americe na nějakém tom třídenním "orientation" pro aupair, vzala si mě jedna z těch vedoucích stranou a měla jsem z ní pocit, že by mě snad nejradši poslala k psychologovi či co. Pouze proto, že jsem byla sama sebou.

Jak mi ta ženská zlepšila náladu! Napsala knihu, kterou si asi budu muset koupit! A tři body, které vyřkne ke konci videa, mi pohnuly koutky úst směrem vzhůru:

1. Stop the madness for constatnt group work.

Napadlo mě, že by v každé práci měl být introvert, který by měl funkci tzv. poradce těch, co vymýšlejí různé změny a podobné nesmysly. Byl by to takový hlas introvertních zaměstnanců firmy. Extroverti takového zástupce nepotřebují. Ti jsou uřvaní už beztak dost.

2. Go to the wilderness.

Ty jo, úplně jsem si představila, jak jsem někdě na chatě v lese, na samotě a jdu po snídani na procházku. Procházím se sama v tom tichu a slyším jenom ptáčky, listy ve větru a praskání větviček pod nohama. Už dlouho jsem nebyla takhle sama v klidu v přírodě!

3. Take a good look what is inside your suitcase and why you put it there............. I hope you will open up your suitcases for other people to see because the world needs you and needs the things you carry.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Zelená pro introverty? melancholicka 03. 09. 2017 - 17:50
RE: Zelená pro introverty? hroznetajne 03. 09. 2017 - 20:13
RE: Zelená pro introverty? wien n 04. 09. 2017 - 08:50
RE(2x): Zelená pro introverty? lvice 16. 09. 2017 - 12:21
RE: Zelená pro introverty? sargo 04. 09. 2017 - 12:26
RE(2x): Zelená pro introverty? rebarbora 04. 09. 2017 - 18:42
RE(3x): Zelená pro introverty? lvice 16. 09. 2017 - 12:19
RE: Zelená pro introverty? rebarbora 04. 09. 2017 - 18:47
RE: Zelená pro introverty? editt 17. 09. 2017 - 13:20
RE: Zelená pro introverty? tlapka 24. 10. 2017 - 09:17